14 Mart 2009 Cumartesi

Küçük Kara Balık; bir masal...


Samed Behrengi, İranlı öğretmen, çocuk hikâyeleri ve halk masalları yazarı ve derleyicisi. (1939-1968) Haziran 1939'da İran'ın Tebriz kentinde doğmuştur. Babasının adı İzzet, annesinin adı Sara idi.


İran genelinde seyahatler ile Fars ve Azeri halk kültürü üzerine incelemeler yaptı.Halkın dilinde dolaşan masalları, söylenceleri derledi, yorumladı, yeniden yazdı. Bunları derlemenin yanı sıra, çocuk öyküleri yazdı. Ne var ki kimilerince çocuk öyküleri olarak görülen bu yapıtlar kimilerince de İran ve diğer dünya halklarına, adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme gibi öğütlerde bulunan metinlerdir. Zamanının Şah yönetimine karşı masal ve hikâyeler yazarak karşı koymaya çalışmış, başkaldırmıştır.

Öğretmen okulunda okumuştur. Öğrenimini tamamladıktan sonra köy okullarında öğretmenliğe başlamıştır. Kısa hayatı boyunca her zaman çocuklara hayatı anlatmaya çalışmış ve öğretmenlik görevinde kalmıştır.

Samed Behrengi 29 yaşındayken şüphe uyandıran bir biçimde Aras nehrinde ölmüştür. Yüzerken boğulduğu söylentisi yayılsa da buna kimse inanmadı, çünkü Behrengi, yazdığı masallarla, ülkesinin başına çöreklenmiş Şahlık düzenini açıkça eleştiyor, her türlü baskı yönetimine karşı çıkıyordu. Bu yüzden suikaste uğradığı savlanagelmiştir. Yapıtları onlarca dile çevrilmiştir.

Bence bu masalı herkesin okuması lazım... çok kısa, çok güzel...

http://anadolusanat.org/cocuk/behrengi1.html
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder